Izvajalec
Darja FIŠER, univ. dipl. soc. del., dipl. manag., tolmačica SZJ, višja svetovalka, doktorantka
Izvajam začetne in nadaljevalne tečaje. Nadaljevalni tečaji se stopnjujejo z nadgradnjo vsebin in hitrostjo uporabe kretnje v prevodu ter z različnimi tehnikami tolmačenja. Tečaji se izvajajo za različne ciljne skupine, po interesu. Lahko se pripravijo tudi glede na želje naročnika in se tem željam program prilagodi.
enkrat tedensko (predvidoma 2,5 meseca)
po 3 ure na srečanje (popoldanski čas)
začetna poglavja (predstavljanje, sporazumevanje z gluhimi, enoročna abeceda, pozdravljanje, vljudnostni izrazi, osebe);
teoretična izhodišča (gluhota, gluhi, zgodovinski oris, programi za gluhe, posebnosti in značilnosti gluhih, vzpostavljanje komunikacije in delovnega odnosa z gluhimi);
vaje (mimika, pantomima, neverbalne komunikacije, poslušanje);
metode in tehnike tolmačenja (simultano ali konsekutivno, povzemanje, parafraziranje);
slovnična pravila (zaimki, trdilne in nikalne oblike, vprašalnice, pridevniki, prislovi, čas, števila).
enkrat tedensko (predvidoma 2,5 meseca)
po 3 ure na srečanje (popoldanski čas)
ponovitev vsebin začetnega tečaja 1;
teoretična izhodišča, nadgrajena z novimi in poglobljenimi znanji z začetne stopnje;
vaje (mimika, pantomima, neverbalna komunikacija, poslušanje);
nadgradnja metod in tehnik tolmačenja (simultano ali konsekutivno, povzemanje, parafraziranje);
nadgradnja vsebin (oblačila in obutev, barve in materiali, hrana in pijača, prostor, predmeti v prostoru,
izobraževanje (splošno, šolski predmeti, pripomočki), izražanje kraja in smeri, prevozna sredstva in promet, gibanje)
Tolmačica slovenskega znakovnega jezika
Od leta 2004 imam certifikat nacionalne poklicne kvalifikacije tolmačice slovenskega znakovnega jezika. Tolmačim v vseh življenjskih situacijah gluhih, ki uveljavljajo svojo pravico po Zakonu o uporabi slovenskega znakovnega jezika.
Slovenski znakovni jezik je komunikacijsko sredstvo gluhih, ki je bil leta 2002 priznan kot jezik sporazumevanja v Sloveniji. Gluhi ga uporabljajo v svoji komunikaciji na vseh ravneh življenja. Tolmači predstavljamo most med slišečim svetom in skupnostjo gluhih. V Sloveniji je z nacionalno poklicno kvalifikacijo priznan poklic tolmač/ica slovenskega znakovnega jezika, izobraževanje za ta poklic se začne z začetnim tečajem slovenskega znakovnega jezika 1. Da pa se slovenskega znakovnega jezika naučiš, tako da lahko postaneš tolmač, je potrebna vztrajnost, trdo delo in razumevanje sveta gluhih.
Zakon v 2. Členu opredeljuje znakovni jezik kot »je jezik sporazumevanja gluhih oseb oziroma naravno sredstvo za sporazumevanje gluhih oseb. Znakovni jezik je vizualno-znakovni jezikovni sistem z določeno postavitvijo, lego, usmerjenostjo in gibom rok in prstov ter mimiko obraza. V 4. členu pa tolmača kot »oseba, ki gluhim osebam tolmači slovenski govorni jezik v znakovni jezik in slišečim osebam tolmači znakovni jezik v slovenski govorni jezik«.
Darja FIŠER, univ. dipl. soc. del., dipl. manag., tolmačica SZJ, višja svetovalka, doktorantka
Opravljeno imam izobraževanje za izvajanje tečajev slovenskega znakovnega jezika preko Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, kar pomeni, da poučujem po enotni dogovorjeni shemi v Sloveniji in da udeleženci dobijo uradno potrdilo o opravljeni stopnji tečaja slovenskega znakovnega jezika s strani Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije in s strani izvajalke.